Barwienie i impregnacja drewna

Na tej stronie znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania obróbki drewna wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz:

Jak przygotować powierzchnię drewnianą przed nałożeniem powłoki ochronnej?
Powierzchnia powinna zostać oszlifowana, oczyszczona i dobrze wysuszona (maksymalna wilgotność drewna – 20%). Należy unikać przemrożenia drewna.

Czy można sobie jakoś ułatwić nakładanie powłok Osmo na duże powierzchnie?
Przy małych powierzchniach powłoki można nakładać szpachlą ręczną lub niekłaczącą szmatką. Do obróbki dużych powierzchni polecamy profesjonalną szpachlę obrotową, która umożliwia szybkie i fachowe nałożenie powłoki w pozycji stojącej.

Czy można mieszać ze sobą produkty koloryzujące Osmo?
Tak, powłoki Osmo można ze sobą mieszać w ramach tej samej rodziny produktów. Przykładowo Olej Kryjacy Zewnętrzny: Zieleń Choinkowa 2404 można zmieszać z Olejem Kryjącym Zewnętrznym Czarno-szarym 2703 w celu przyciemnienia koloru.

Które gatunki drewna powinny zostać zabezpieczone impregnatem do drewna WR?
Stosowanie impregnatu pozwala na znaczne wydłużenie żywotności gatunków drewna o ograniczonej trwałości. Należą do nich przede wszystkim jasne i miękkie rodzime drewna iglaste, jak: świerk, jodła, sosna.

Czy impregnat do drewna WR można nałożyć jako jedną, samoistną powłokę?
Nie. Impregnat do Drewna WR nie jest powłoką wykończeniową. Aby zapewnić pełną ochronę przed promieniami UV i długotrwałe piękno drewna, należy jego nieosłonięte elementy w ciągu 3 miesięcy koniecznie pokryć powłoką zawierającą pigmenty (np. Olejem Kryjącym Zewnętrznym lub Lazurą Jednorazową HSPLUS).

Dlaczego powłoka na drewnie wygląda inaczej niż kolor pokazany na puszce?
Lazury mogą dawać różne efekty kolorystyczne m.in. w zależności od gatunku drewna, na które zostały nałożone. Efekt końcowy wcale nie musi więc zgadzać się ze wzorem widocznym na puszce. Aby uniknąć niespodzianek przed nakładaniem powłoki zaleca się wykonanie próby na mało widocznym miejscu.

Skąd na powłokach do drewna na zewnątrz biorą się grzyby i jak można je usunąć?
Najczęściej występujące na powłokach grzyby mają strukturę punktową. Są czarne, ewentualnie brązowawe. Z kolei mchy i glony występują z reguły w postaci zielonego nalotu. organizmy te mogą łatwo rozprzestrzeniać się na całej powierzchni powłoki. Rozwijają się pod wpływem wilgoci i warunków atmosferycznych – najczęściej w miejscach zacienionych i w pobliżu zbiorników wodnych. Powstałe naloty można usunąć przy pomocy środka do usuwania glonów i mchów – Gard Clean. Z kolei w celu zabezpieczenia drewna przed powstawaniem nalotów zaleca się stosowanie tych powłok Osmo, które zawierają substancje grzybo- i algobójcze (np. Lazura Olejna do Ochrony Drewna).

Czy transparentne, lazurowe powłoki zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV?
Efektywny poziom ochrony przed promieniowaniem UV można osiągnąć również przy wykorzystaniu powłok lazurowych. Warto przy tym pamiętać, że ciemne powłoki lazurowe zapewniają lepszą ochroną UV niż jasne odcienie, a wykończenie powierzchni olejem ochronnym UV wyraźnie poprawia trwałość każdej powłoki Osmo.

Czy wśród produktów Osmo do stosowania na zewnątrz znajduje się jakaś bezbarwna powłoka z filtrem ochronnym UV?
Tak. Nowy Olej Ochronny UV zawiera specjalne, bezbarwne substancje, które blokują docieranie promieniowania UV do pokrytego nim drewna. dzięki temu opóźnia on proces szarzenia drewna i pozwala zachować jego naturalny wygląd.

Dlaczego nałożona na drewno powłoka wygląda inaczej niż kolor pokazany na puszce?
Lazury mogą dawać różne efekty kolorystyczne m.in. w zależności od gatunku drewna, na które zostały nałożone. Efekt końcowy wcale nie musi więc zgadzać się ze wzorem widocznym na puszce. Aby uniknąć niespodzianek przed nakładaniem powłoki zaleca się wykonanie próby na mało widocznym miejscu.

Jak należy postępować z deskami tarasowymi z drewna bogatego w składniki organiczne?
Drewna egzotyczne (iroko, massaranduba, bangkirai, teak, itp.) i gatunki drewna szczególnie bogate w żywicę (np. modrzew, daglezja) zawierają substancje, które czynią je bardziej odpornymi na gnicie, grzyb i insekty. Substancje te mogą jednak blokować wchłanianie przez drewno naturalnych olei, przedłużać czas schnięcia nałożonej powłoki i uniemożliwić wystarczające związanie się farby z podłożem. Zaleca się więc, by przed wstępną obróbką drewno leżakowało przez ok. 3-4 miesiące. Impregnacja nie jest bezwzględnie konieczna ze względu na właściwości drewna. Nasze specjalistyczne Oleje tarasowe zostały opracowane tak, by nadawać deskom odcienie drewna szlachetnego, zapewnić mu świeży, naturalny wygląd i gładką, przyjemną w dotyku powierzchnię. Przy użyciu transparentnych powłok zalecamy nałożenie końcowej powłoki oleju ochronnego UV (410), aby chronić pigment przed ścieraniem.

Czy farbę kryjącą do drewna można nanosić również natryskowo?
Olej Kryjący Zewnętrzny powinno się nanosić cienką warstwą na czystą i suchą powierzchnię za pomocą sztywnego pędzla lub specjalnie w tym celu stworzonego małego zestawu do aplikacji Osmo. Przy nanoszeniu natryskowym (np. przy pomocy pistoletu) zalecamy na wszelki wypadek wykończenie powierzchni pędzlem.

Co zrobić, gdy zostanie nałożona zbyt duża ilość materiału?
Jeśli nałożona zostanie zbyt duża ilość Wosku Twardego Olejnego wydłuży się wówczas czas schnięcia. W takim przypadku należy zapewnić dodatkową wentylację – otworzyć okna i drzwi, aby powłoka schła poprzez naturalną oksydację. jeżeli pojawią się przy tym uszkodzenia powłoki, należy postąpić wg wskazówek zawartych w jednym z poprzednich punktów.

Co się stanie, gdy zostanie nałożona zbyt małą ilość materiału?
Jeśli nałożona zostanie zbyt mała ilość materiału, mogą powstać tzw. suche plamy w obrębie których drewno wygląda sucho i szorstko. W każdym takim przypadku należy nałożyć dodatkową cienką powłokę Wosku Twardego Olejnego Osmo.

Czy produkty Osmo zawierają szkodliwe substancje?
Produkty Osmo bazują na starannie oczyszczonych olejach i woskach roślinnych. wszystkie powłoki po wyschnięciu są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin (nadają się do pokrywania zabawek zgodnie z normą EN 71.3; są odporne na pot i ślinę wg normy DIN 53160).