Podłogi

Poniżej znajdą Państwo cenne wskazówki, które pozwolą wybrać odpowiednią podłogę, prawidłowo o nią zadbać czy też dokonać jej renowacji:

PIELĘGNACJA PODŁÓGKażdy producent twierdzi, że jego podłoga jest prosta do utrzymania w czystości. W praktyce każdy typ podłóg posiada swoje wymogi co do pielęgnacji. Aby podłoga służyła nam jak najdłużej należy się do nich stosować. Warto też wziąć je pod uwagę przy wyborze podłogi.

Jak odpowiednio dbać o podłogi pokryte powłokami Osmo?Częstotliwość i sposób pielęgnacji podłóg drewnianych zależy od stopnia zabrudzenia i zużycia podłogi. Kurz i luźny brud można usunąć odkurzaczem lub miotłą.
Do regularnego czyszczenia na wilgotno polecamy Koncentrat Wisch-Fix Osmo 8016.
Gdy podłoga zaczyna tracić połysk, by ją odświeżyć wystarczy użyć Środka do pielęgnacji i czyszczenia wosku 3029 Osmo. Takie odświeżenie powłoki można wykonać również miejscowo, na intensywniej używanych fragmentach podłogi, np. w okolicy drzwi i w przejściach – powlekane miejsca nie będą się wyróżniać.

Przy bardziej widocznych objawach zużycia należy przeprowadzić dodatkową obróbkę Woskiem Twardym Olejnym Osmo. Optymalnym narzędziem jest Zestaw do czyszczenia podłóg firmy Osmo, zawierający główkę mopa i wszystkie nakładki niezbędne do kompleksowej do pielęgnacji podłóg.

Jak odpowiednio dbać o olejowane podłogi drewniane?Kurz i luźny brud można usunąć odkurzaczem lub miotłą. Do regularnego, delikatnego zmywania podłogi polecamy dodawanie koncentratu Wisch-Fix 8016. Gdy podłoga zaczyna tracić połysk, by ją odświeżyć wystarczy użyć środka do pielęgnacji i czyszczenia wosku 3029 Osmo. Takie odświeżenie powłoki można wykonać również miejscowo, na intensywniej używanych fragmentach podłogi, np. w okolicy drzwi i w przejściach – powlekane miejsca nie będą się wyróżniać. Optymalnym narzędziem jest Zestaw do czyszczenia podłóg firmy Osmo, zawierający główkę mopa i wszystkie nakładki niezbędne do kompleksowej do pielęgnacji podłóg.

Jak odpowiednio dbać o podłogi laminowane?Częste rutynowe czyszczenie podłóg laminowanych polega na usuwaniu kurzu i luźnego brudu. Można w tym celu używać odkurzacza, miotły lub suchego mopa z nakładką mikrowłókien. Ważne, by robić to regularnie, by ostre cząsteczki nie rysowały laminatu.
Używając zestawu Zestawu do czyszczenia podłóg Osmo, można czyścić podłogę na sucho lub wilgotno (po lekkim zwilżeniu). Przy czyszczeniu na sucho tkanina z mikrowłókien skutecznie usuwa i zbiera cały brud.
Bardziej intensywne czyszczenie można wykonywać po lekkim zwilżeniu. Ważne by mop nie był mokry ani co gorsza cieknący – panele laminowane, niezależnie od zabezpieczeń, nie lubią wody. Do czyszczenia na wilgotno można zwilżyć tkaninę z mikrowłókien wodą ze środkiem czyszczącym Forbo 893 Easy to Care Laminate Cleaner lub Sele 420 o zalecanym stężeniu. Zamiast mopa można użyć dobrze wyżętej ścierki do podłogi.
Podłogi powinny zostać oczyszczone odkurzaczem lub przetarte na sucho ściereczką z mikrowłókien. Następnie, w razie potrzeby, należy użyć zwilżonego mopa. Do zakończenia czyszczenia powinna zawsze służyć sucha tkanina z mikrowłókien.

Jak odpowiednio dbać o podłogi PCV?

Podłogi PCV ze względu na odporność na są łatwe i proste do utrzymaniu w czystości.
Dla ich długiej żywotności ważne jest regularne oczyszczenie – odkurzaczem lub mopem – z drobnych, trących zanieczyszczeń (piasek, żwir).
Mocno zanieczyszczone panele PCV można po prostu umyć mopem. W tym celu należy użyć roztworu wody z delikatnym(!) detergentem, a następnie spłukać i wytrzeć panele do sucha.
Do czyszczenia paneli PCV nie wolno używać środków na bazie acetonu i chloru ani wosków i preparatów do podłóg drewnianych.

 


BARWIENIE I RENOWACJA PODŁÓG DREWNIANYCH

Co zrobić w przypadku częściowego uszkodzenia powłoki?
To zależy od rodzaju powłoki nałożonej na podłogę oraz rodzaju uszkodzenia.
W przypadku podłóg pokrytych lakierem naprawienie uszkodzeń wymaga usunięcia lakieru z całej podłogi, wyszlifowanie jej i pokrycie lakierem w całości. Małe, pojedyncze ryski należy bezzwłocznie zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.
W odróżnieniu od lakierów, powłoki Osmo można naprawiać miejscowo. Uszkodzone miejsca powłok Osmo wystarczy lekko zeszlifować, a następnie nanieść na nie właściwy produkt Osmo.

Czy mogę zabarwić moją podłogę drewnianą na inny kolor?Tak. podłogę można barwić przy pomocy: Wosku Twardego Olejnego Kolor Osmo, Wosku Dekoracyjnego Osmo, Bejcy olejnej Osmo, Lazury jednorazowej HSPLUS. Należy nałożyć jedną z tych powłok twardą szczotką, pozostawić ją na kilka minut do wchłonięcia, po czym przy pomocy ręcznika usunąć nadmiar materiału wzdłuż słojów drewna. Podłogę należy pozostawić przy dobrej wentylacji do wyschnięcia na noc, a następnie położyć jako warstwę wykończeniową 2 cienkie powłoki wosku twardego olejnego Osmo.

Na co trzeba uważać w przypadku podłóg z egzotycznych gatunków drewna?
Niektóre drewna, jak jatoba czy palisander, ze względu na twardość i wysoką zawartość naturalnych olejów bardzo źle przyjmują materiał. dlatego polecamy bezbarwne zabezpieczenie specjalnym, płynnym woskiem olejnym do egzotyków 1101 lub woskiem 2k pure eko, które dobrze wnikają w pory tych gatunków drewna.
Przed zastosowaniem któregokolwiek z nich należy zapoznać się z tabelą ich zastosowania do egzotyków. Po zeszlifowaniu przemyć powierzchnię środkiem do odtłuszczania i czyszczenia Narzędzi Osmo (113). Standardowo należy nanieść dwie powłoki wosku polerując lub zbierając nadmiar między powłokami (pamiętaj o 12 godzinach odstępu między nakładaniem powłok).